آنچه از تخت جمشید نمی دانید + تصاویر بازسازی شده آن

آنچه از پرسپولیس نمی دانستید

بهمراه تصاویر بازسازی شده از تخت جمشید

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


فیلسوف آلمانی فردریک هگل می گوید :

“اساس توسعه جوامع انسانی با تاریخ ایران آغاز می شود، و این نقطه ی سرآغاز تاریخ جهان است.”


تخت جمشید (Takht -e- Jamshid) نام محلی است که پایتخت داریوش بزرگ است؛ که از لحاظ وسعت، عظمت و شکوه، مهمترین مجموعه باستانی هخامنشی در ایران است. این مجموعه بی نظیر در دامنه کوه رحمت (کوه مهر)، در مقابل جلگه مرودشت و 55 کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. یونانیان و به تبع آنها اروپائیان، گاهی آنرا “پرسه پلیس”، “پرسَپُلیس” (با کسر “پ” اول، فتح “سین” اول و ضم “پ” دوم) یا “پرسپولیس” (persepolis) می خوانند؛ اما نام تاریخی آن که در کتیبه های کاخ ها ثبت شده پارسَه (parsa) به معنای شهر مردمان پارسی است.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

مجموعه تخت جمشید یا پرسپولیس که روزگاری به ثروتمند ترین شهر روی زمین مشهور بود، مظهر نبوغ هنرمندان ‏عصر هخامنشی و پایتخت تشریفاتی بزرگترین امپراطوری باستان است. داریوش این شهر را در سال 519 قبل از میلاد تاسیس کرد تا این شهر باشکوه ترین پایتخت هخامنشی در میان چهار پایتخت شوش، اکباتان، بابل و پرسپولیس باشد که به طور حساب شده در مناطق مختلف برپا شده بودند تا در اداره این امپراطوری گسترده به پادشاهان هخامنشی کمک کنند.

پرسپولیس(شهر پارسی) واقع در 70 کیلومتری شمال شرقی شیراز امروز در جنوب استان فارس، توسط داریوش اول و جانشینانش طی 50 سال ساخته شد. این مجموعه به وسعتی به مساحت 125.000 مترمربع به خاطر داشتن کتیبه های حیرت انگیز سنگی، معماری بی همتا و ستون های چوبی ساخته شده از سروهای لبنانی و درختان ساج هندی در نوع خود بی نظیر است. در میان سنگها از هیچ گونه ملاتی استفاده نشده اما در بعضی نقاط، سنگها را با بست های آهنی به نام دم چلچله ای به هم اتصال داده اند و از چفت هایی سربی استفاده کرده اند. آثار تاریخی به جای مانده در آن، از باشكوه ترین مجموعه های تاریخ ایران و جهان است. این بنا در زمان داریوش اول از پادشاهان هخامنشی در سال 518 قبل از میلاد به قصد ایجاد پایتختی آئینی در جلگه مرودشت، بر دامنه كوه مقدس رحمت (كوه مهر) بنیان نهاده شد و ساخت آن جمعا حدود 120 سال به طول انجامید.
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در آن زمان هر سال در تاریخ 21 مارس(اول فروردین) نمایندگان قلمروهای مختلف تحت کنترل داریوش به پرسپولیس می آمدند تا نوروز را جشن بگیرند و بهترین هدایا را برای پادشاه می آوردند. حکاکی های پرسپولیس بیانگر حضور باختری ها، بابلی ها، فینیقیه ای ها، اتیوپیوئی ها و افغانی ها با هدایای گرانبهایی مانند طلا و عاج است.

هیئت نمایندگان به رهبری یکی از رجال ایرانی یا مادی از پله های دو طرفه ای بالا می رفتند که انتهایش در مقابل دروازه ملل قرار می گرفت. پس از عبور از این پله ها آنها به یک مجموعه تشریفاتی باشکوه می رسیدند. در دو سوی دروازه ملل پیکره دو گاونر سنگی که نماد نگهبانی هستند، وجود داشت. دروازه ملل یک تالار بزرگ با 4ستون دارد. در ورودی های شرقی و غربی پیکره های شیر با سر انسان وجود دارد که نام خشایارشاه به سه زبان روی آنها حک شده است.

رجال حکومتی پس از ورود به تالار بزرگ روی نیمکتهای مرمری سیاه می نشستند تا به نوبت به پادشاه ادای احترام کنند. پس از عبور مقامات نظامی از در شرقی به سمت کاخ صدستون، ماموران هدیه به دست، به سمت قصر آپادانا هدایت می شدند. آپادانا، ساخته شده توسط داریوش کبیر، مجلل ترین کاخ پرسپولیس می باشد. این قصر دارای یک تالار مدور است با 72ستون 20متری که 13امین ستون هنوز هم پابرجاست.
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

تالار حضار با فرشهای چندرنگی پوشیده و دیوارهای آن با کاشی های زیبا و دیگر تزئینات آراسته شده بوده است. در سه سوی قصر ایوان مثلث شکل با دو ردیف ستون شش ایی ساخته شده است.

تالار تاج گذاری یا قصر صدستون توسط خشایار شاه پایه گذاری و توسط اردشیر اول به اتمام رسید. ستونهای این قصر از مرمر سیاه با سرستونهای شکل گاو نر ساخته شده است. این بنا هشت راهروی سنگی با تصاویر تاج و پادشاه دارد. این قصر با مساحت 4600 مترمربع بزرگترین بنا در این مجموعه بوده و صدها نظامی را در خود جای می داده است.
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

قصر تریپلون یا تالار مشورت توسط پادشاهان هخامنشی برای تشکیل جلسات مشورتی بین رجال عالی رتبه ایرانی و مادی و دیگر مقامات مورد استفاده قرار می گرفته است. نقوش بر جای مانده روی دیوارها حاکی از اجرای مراسم نوروز است؛ مردانی دیده میشوند که دست در دست یکدیگر در حال صحبتند و دیگران در حال حمل گل و شکوفه و چیزهای گرد به شکل سیب یا تخم مرغ رنگی هستند.

گنجینه امپراطوری از اولین بناهای ساخته شده در پرسپولیس است که تاریخ دانان از آن به عنوان شهر جواهرات یاد می کنند. بخش اعظم بنا در حمله اسکندر در سال330 قبل از میلاد تخریب و جواهرات آن چپاول شد و آثار دو قرن تمدن و شکوه از بین رفت.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در میان اشیای کشف شده تعدادی لوح وجود دارد که اطلاعات ارزشمندی درباره کارگران پرسپولیس می دهد. این کتیبه های ایلامی بیانگر آن است که کارگران پرسپولیس برده نبوده و در مقابل کار حقوق دریافت می کرده اند. آنها همچنین نشان می دهند که کارگران پرسپولیس ناظران زن داشته اند و گاهی حقوق آنها دوبرابر مردان بوده و مرخصی های زایمان داشته اند. با کشف الواح گلی تخت جمشید شهرت نابجایی را که می گفتند قصرهای تخت جمشید مانند اهرام مصر با ظلم و جور و بیگاری گرفتن رعایا ساخته شده باطل گشت. زیرا این اسناد حکایت از آن دارد که به تمام کارگران این قصرها، اعم از عمله، بنا، نجار، سنگتراش، معمار و مهندس مزد می دادند و هر کدام از این الواح، سند هزینه یک یا چند نفر است. کارگرانی که در بنای تخت جمشید دست اندرکار بودند؛ از ملتهای مختلف، چون ایرانی، بابلی، مصری، یونانی، عیلامی و آشوری تشکیل می شدند که همه آنان رعیت دولت شاهنشاهی ایران به شمار می رفتند. گذشته از مردان، زنان و دختران نیز به کار گل مشغول بودند. مزدی که به کارگران می دادند غالبا جنسی بود نه نقدی، که آنرا با یک واحــد پـول بابلی به نام “شکــل” سنجیده و برابر آن را به جنس پرداخت می کردند. اجناسی را که بیشتر به کارگران می دادند و مزد آن محسوب می شد عبارت بود از: گندم و گوشت.
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

داریوش، تاچارا یا تالار آیینه را به عنوان قصر خصوصی خود ساخت. این تالار با سنگهای صیقلی پوشیده شده بوده که در اثر تابش نور از پنجره ها تصویری منعکس می شده است. هدیش قصر اختصاصی خشایار شاه بوده است. این کاخ با مساحت 2،250 مترمربع اولین مکانی بود که اسکندر به آتش کشید. در قسمت جنوبی هدیش، کاخ ملکه بوده که زنان سلطنتی آنجا مستقر بودند.
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

مجموعه تخت جمشید شامل هفت كاخ (تالار)، نقوش برجسته، پلكانها،‌ ستونها، ‌و دو آرامگاه سنگی است و جمعا بیش از سه هزار نقش برجسته در ساختمان ها و مقبره های تخت جمشید وجود دارد كه به طرز خارق العاده ای هماهنگ می باشند. از آنچه امروز از تخت جمشید بر جای مانده؛ تنها می توان تصویر مبهمی از شکوه و عظمت کاخها در ذهن مجسم کرد. با این همه می توان به مدد یک نقشه تاریخی که جزئیات معماری ساختمان کاخها در آن آمده باشد و اندکی بهره گیری از قوه تخیل، به اهمیت و بزرگی این کاخها پی برد. نکته ای که سخت غیر قابل باور می نماید این واقعیت است که بخش هایی از این مجموعه عظیم و ارزشمند هزاران سال زیر خاک مدفون بوده تا اینکه در حدود 70 سال قبل کشف شد که همین آثار ارزشمند ویژگی های کلی ایرانیان خردمند و اصیل را بازگو می کنند.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در تصاویر حکاکی شده بر سنگهای تخت جمشید هیچکس عصبانی نیست

هیچکس سوار بر اسب نیست

هیچکس را در حال تعظیم نمی بینید

و در بین این صدها پیکر تراشیده شده حتی یک تصویر برهنه وجود ندارد

این ادب اصیل ما ایرانیان است:

نجابت

قدرت

احترام

ایمان

مهربانی

خوشرویی

هموطن ایرانی، ایرانی اصیل بمان و برقرار باش

16 پاسخ به “آنچه از تخت جمشید نمی دانید + تصاویر بازسازی شده آن”

 • صادق:

  مرسی.اگه میشه عکس پوشش زنان و مردان در زمان باستان رو هم بزارید..

 • آشنا:

  و اما نوروز که در سازمان ملل به اسم قوم کرد ثبت نشده در حالی که همین آثاری که از آنها نام می برید و به آنها افتخار می کنید و هویت ایرانی را با آنها باز می نمایانید ساخته دست کرد زبانان باستان است ، مادها ، هخامنش و ساسانیان کرد بوده اند اما از کردها اسمی هیچ گاه برده نمی شود

  • هخامنشيان بختياري بوده اند ……..و كل فرهنگ وتمدن ايران نزد كرد ها نيست بلكه قوم بختياري بزرگتري ايل ايرا…قوم لر …قوم قشقاو…….واصفهان شيراز خود اينها از فسازندگان فرهنگ ايراني ميباشند

 • سلام……..آقاي آشنا ودوستان عزيز آنچه كه من شنيدم مبني بر اين است كه هخامنشيان بختياري بوده اند…………

 • محمد:

  نژاد پرستی توام با جهل تا چقدر؟!

 • محمد:

  داریوش بیدار شو کشورت را نابود کردند

 • محسن:

  اگر تاريخ را بخونيد ميبينيد كه مادها همان لرها و پارس ها فارس هاي امروزي هستند و كورش يك مرد پارسي پدري پارسي داشت كه با بعد از جنگ با مادها حكومت را در دست گرفت ميگي نه تاريخ را بخون و به ما هم بگو قبول ميكنيم از مادها بود و از پارس ها نبود در كورد كردها هم برداشت من از اطلاعاتي كه از تا يخ نويسان اون زمان دارم كردها هم به پارسها نزديكتر بودند و حكومت پارسي بعد از غلبه بر مادها طي چندين جنگ صورت گرفت ولي كورش بعد حكومت با مادها دشمني نكرد و حتي در حكومت هم ازشون استفاده كرد

 • محسن:

  اصلا فرض كنيد خود من فارس نباشم لر ترك عرب كرد يا قوم ديگه اي باشم دليل نميشه حكومت پارسي اون زمان را بگم فارس نبودن و لر بودن يا قوم ديگه اي بودن من انقدر اطلاعات معتبر دارم كه بتونم ٩٠٪ اقوام اونموقع را بگم در اين زمان كدوم اقوامند و اعتراف ميكنم كه همه اقوام ايرانياي هموطنم هستن و در اقدار ايران اون زمان تا بعد هم دست داشتند

 • شاکی:

  با احترام به تمام اقوام ایرانی خواهش میکنم تمام مطالب این مقاله رو باور نکنید.خواهشا زود قضاوت نکنید.علمی رفتار کنید.مستند ,تختگاه هیچکس, رو دانلود کنید و ببینید.ممکنه قسمتی از افتخارات ما از تخت جمشید ساختگی باشه.ارزش وقت گذاشتنشو داره که.نگفتم برید سیگار بکشید.مستنده.چیزی که ما عادت به دیدنش نداریم

 • m:

  به نظرم تخت جمشید کار معماران ایرانی نبوده، چون معماری اصیل ایرانی معماری خشتی است مانند: چغازنبیل و ارگ بم و… که با آب و هوای ایران سازگار تر بوده و هزینه ساخت کمتری دارد. ولی در کشورهای اروپایی که رطوبت هوا زیاد و نزولات جوی فراوان است، بنای خشتی دوام زیادی ندارد. لذا معماران آنجا برای ساخت بناهای بادوام مجبور به استفاده از سنگ شده اند که دوام زیادی دارد و به همین دلیل پیکره تراشی هم پیشرفت پیدا نمود. که البته آن را هم از مصریان باستان آموخته اند. احتمال زیاد تخت جمشید توسط معمارانی که در جنگ ایران با روم شرقی و یونان، اسیر ایرانیان شده بودند، ساخته شده و به همین دلیل هم توسط اسکندر و یارانش به آتش کشیده شد. چون آن را متعلق به ایرانیان نمی دانستند. لذا بناهای سنگی مانند تخت جمشید مربوط به یک مقطع خاصی از تاریخ ایران یعنی زمان فتوحات می باشند و در قبل و بعد از این بازه زمانی دیگر اثری از این نوع معماری به چشم نمی خورد. و الآن هم به همین دلیل غرب سعی در تبلیغ آن و معرفی اش بعنوان نماد تاریخ و تمدن ایران دارد. چون خود را مالک معنوی آن می داند.

 • اهوازی:

  من تدریس تاریخ میکنم خودمم رفتم به تخت جمشید.با احترام به تمامی انسانها و قومیتها آنجا بیشتر به دست اورارتوها که ترک و در شمالغرب ایران ساکن بوده اند ساخته شده حتی اگه برید اونجا به توضیح فارسی هم نوشته شده.و طی یک قرن درست شده و به زبان بابلی کتیبه ها داره بابلی ها هم بازمانده های سومریان بوده اند.مهمتر اینکه حدود یک قرن پیش تغیراتی ده اند که با تخت جمشید امروزی بسیار تفاوت داشت و رضا خان قصد بزرگ نمایی بیش از حد داشت

 • persis:

  به محض اطلاع: مادها کرد بودن نه لر! لرها از نژاد آریایی هستن

 • سورنا:

  درود بر دوستان
  امیدوارم روزی برسد که اقوا م بزرگ کشورم دست از نژاد پرستی برداشته همجون کورش بزرگ و بزرگمردان دیکر ایران و جهان برای ازادی توسعه این جهان تلاش کنند که آیندگانمان به ما افتخار نه اینکه به ما به خاطر نژاد پرستی هایمان ریش خند بزنند باشد که کمی اندیشه کنیم سپس بحث کنیم تاریخ گذشته نوشته شده بیایم تاریخ حال را بسازیم تا ایندگانمان به ما بیشتر از مردمان هخامنشی افتخار کنند (بنی ادم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند)

 • سلام وخسته نباشید.واقعان کارقشنگی کردید.لطفا یک سربه وبلاک جنایتهای کورش بزنید.کسانی هستن توکشورعزیزمون که میگن هخامنشیها جنایت کارن.و1000دلیلم اورده.شایدشما بتونیدجواب شو بدید

دادن پاسخ